ARİS Resmi Web Sitesi

Ali Raif İlaç Eğitim & Gelişim Müdürlüğü Ekibimiz, Stevie®️ 20. Uluslararası İş Ödülleri’nde “Aris Akademi’nin Gelişim Serüveni” projesi ile kazandıkları “bronz ödülü“ ve projenin detaylarını anlattı.

Stevie®️ Uluslararası İş Ödülleri’nden söz edebilir misiniz?

Bu yıl 20.’si düzenlenen Stevie®, iş dünyasındaki kurumların ve profesyonellerin alanlarındaki iyi uygulamalarını ve katkılarını onurlandırarak tüm dünyada bilinir ve görünür kılan küresel bir ödül programıdır. Bu yıl 60’dan fazla ülkeden 3.700 başvuru, farklı kategorilerde değerlendirildi. Bu ölçekte bir değerlendirmenin kazananları arasında Aris Akademi Projesi ile Ali Raif olarak yer almak, kurumumuzun 60. yılını kutlarken anlamlı bir ödül oldu.

 

 

Aris Akademi’yi, İK yaklaşımınızı ve Eğitim & Gelişim yolculuğunuzu anlatabilir misiniz?

Ali Raif İnsan Kaynakları olarak yaklaşımımız; her zaman doğru pozisyona, doğru kişinin yerleştirilmesiyle verimli bir iş süreci oluşturmayı, kişileri ve performansı geliştirerek karşılıklı katkı sağlamayı hedeflemektir. Eğitim & Gelişim Müdürlüğü olarak misyonumuzu ise dünyadaki değişim hızını ve bu hıza bağlı değişen yeni ihtiyaçları göz önünde bulundurarak Ali Raiflilerin sürekli gelişimlerine katkı sağlayacak sistem ve araçları geliştirmek olarak ifade edebiliriz.

Bu misyon ile kurulan Aris Akademi LMS (Learning Management System) Platformu, gelişimi alışkanlık haline getirmekte önemli bir araç oldu. Çalışanların düzenli olarak vakit ayırdıkları ve üst düzey öğrenme kültürü geliştirebildikleri bir platform hayalimiz vardı. Bu hayal, dijital dönüşümün ve uzaktan eğitimin ön plana çıkmasıyla, 7/24 mobil erişim ile sınırsız eğitim imkanı sağlayan Aris Akademi’de hayat buldu. Çok kısa sürede de vazgeçilmez bir öğrenme kaynağı haline geldi. ‘’Dijital katalogdan aldığınız eğitimleri, diğer çalışma arkadaşlarınıza önerir misiniz?’’ sorusuna verilen %91 ‘’Evet’’ yanıtı da bunun bir göstergesi niteliğindedir.

Gelişim Serüveni projesi nedir? Temelinde ne var?

Aris Akademi “Gelişim Serüveni”, bir öğrenme yolculuğudur. Bu yolculuğun temel hedeflerini belirlerken olmazsa olmazlarımız:

· kişiye özel,

· günlük hayat ile entegre,

· eğitim zamanının çalışanın kendisi tarafından belirleyebildiği,

· sistemin çalışanı geliştirirken çalışanın da sisteme katkı sağlayabildiği,

· kesintisiz bir gelişim imkanı sunmaktı.

 

 

Proje nasıl başarıya ulaştı?

İlk adımımız, bir LMS platformu oluşturarak Ali Raiflilerle tanıştırmak oldu. Gerçekleşen lansman toplantımız sonrasında periyodik olarak geri bildirimleri aldık. Geri bildirimler ışığında mevcut

LMS platformunun özelliklerini analiz etmek ve ihtiyaçlara göre gelişim alanlarını belirlemek iş planımızda çok önemli bir başlık haline geldi. Etkileşim ve verimlilik gibi program başarısını etkileyecek parametreleri geliştirerek kullanıcı dostu bir platform olmasına özen gösterdik. Çalışan deneyimini iyi dinlemek, sürekli gelişimi sağlamak için yenilikleri sisteme hızlıca entegre etmek, proje başarısının ana stratejisini oluşturdu diyebiliriz.

Projeniz “Online Eğitimde Başarı” kategorisinde “Bronz” ödül almaya hak kazandı. Sizce ödüle götüren temel taşlar nelerdir?

Çalışanlarımızın eğitim alışkanlıklarını geliştirmek ve yeni nesil bir disiplin ile hedeflediğimiz öğrenme kültürünü oluşturmak için her adımımızı planladık. Aris Akademi ilk adımda şirket içi eğitim atamalarının yapıldığı ve yetkinlik hedeflerini geliştirmek için kullanılan eğitimlerin yer aldığı bir LMS platformu olarak hayat geçti. Sonraki aşamada çalışanları, eğitim seçim sürecine dahil ettik. Ali Raifliler, yılın belli dönemlerinde sınırlı sayıda eğitim havuzundan istedikleri içerikleri seçmeye başladılar. Bu bireysel seçimler, şirkette “kişiye özel eğitim” kavramının gelişmesi için önemli bir katkı sağladı. Eğitimde kişiselleştirme sonrası aldığımız geri bildirimler, bir sonraki adım için büyük bir motivasyon oluşturdu.

Serüvenimizin sonraki etabında bir relansman toplantısı ile platformu bugünkü haline getirdik. Aris Akademi artık, Ali Raiflilerin gelişim tercihlerini belirleyebildikleri, zaman ve mekandan bağımsız 7/24 erişim sağlayabildikleri, sınırsız sayıda eğitime ulaşabildikleri bir öğrenme ortamına dönüştü. Platform ile etkileşimin artmasında ve çalışanlar tarafından kabulünde oyunlaştırma (gamification) metotlarının kullanılması büyük katkı sağladı. Eğitime kaydolma, tamamlama, beğenme, önerme, yorum yapma gibi değerli davranışlar üzerinden verilen puanlar ve rozetler; öğrenirken eğlenmeyi, eğlenirken de öğrenmeyi teşvik etti. Ali Raifliler artık sadece iş hayatlarında değil özel yaşamlarında da faydalanabilecekleri kişisel gelişim, aile, sağlık, hobi vb. içeriklere diledikleri zaman erişebiliyorlar. Tüm bu yolculuk neticesinde söyleyebiliriz ki bizi ödüle ulaştıran aslında projeyi sahiplenen Ali Raifliler oldu.

Ali Raif İlaç ekibinde yer almak isteyen biri için Gelişim Serüveni Projesi ne ifade etmeli?

Ali Raif İlaç bilgi ve tecrübeye verdiği değerin yanında eğitim ve gelişimi de çok önemseyen bir kültüre sahip. Sürekli gelişim araçları, çalışanların her zaman ve her yerde gelişimlerini destekleyecek şekilde planlanıp kurgulanıyor. Zengin içerikli programlar ve eğitimler şirketin birçok farklı pozisyonu için oluşturulup yürütülüyor. Aris Akademi LMS platformu tüm bu serüvenin gelişim süreçlerini destekleyen bir araç konumundadır.

Çalışanlarımız, kendilerini geliştirmek istedikleri alanlarda, online erişim olanağıyla, sınırsız e-learning eğitimlerine ulaşabiliyorlar. Sadece Aris Akademinin mobil uygulamasını indirip, ilgi alanları ile ilgili kısa bir arama yapmaları gelişim serüvenine başlamak için yeterli oluyor. Ali Raif ekibine katılmak isteyen biri için Aris Akademi Gelişim Serüveni Projesi, gelişimi ön planda tutan öğrenme kültürü ortamı hakkında fikir veren kıymetli bir gösterge olacaktır.

Bildiğimiz kadarıyla bu yıl Ali Raif İlaç için önemli bir yıl! 60. kuruluş yılınızda aldığınız bu anlamlı ödül için neler söylemek istersiniz?

Türk İlaç Sektörünün önde gelen köklü firmalarından biri olan ve “Yaşama değer katan’’ Ali Raif ilaç olarak kuruluşumuzun 60.yılını kutlarken aldığımız uluslararası ödül, mutluluğumuzu ve gururumuzu ikiye katladı.

Ali Raif İlaç, 1963’den beri yaşama değer katmak, insan sağlığını korumak ve iyileştirmek amacı ile topluma yüksek kalitede hizmet ve ürünler sunmaya, gelişmeye ve geleceği inşa etmeye devam ediyor. Eğitim & Gelişim Departmanı olarak, insan sağlığı için değer yaratırken Ali Raif Ailesinin üyelerinin gelişimlerine de katkı sağlayabilmenin ve hayal ettiğimiz öğrenme kültürünün temellerini atmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

“Birlikte hep daha iyiye’’

Engin Dirik-Beyza Nur Mutlu-İrfan Kale-Kutlu Yıldızhan

 

Bu makale, Pharmaworld Dergisi Aralık 2023 sayısında yayınlanmıştır

Stevie makale_Pharmaworld_1223