ARİS Resmi Web Sitesi

Ağustos 2021

Fortune Dergisi  Amerika’da olduğu gibi  Türkiye’de de en büyük şirketleri yıllık net ciroları, ihracatları,  vergi öncesi karlılıkları gibi veriler üzerinden sıralamaya devam ediyor. Bu yıl 14.  gerçekleştirilen liste içinde  Ali Raif İlaç,  istikrarlı yükselişini sürdürüyor.

Satış hacimlerine göre Türkiye’nin önde gelen büyük firmalarının belirlenmesi ve  temel finansal göstergeleri ile sıralanması ile oluşan Fortune 500 listesinde, finansal kurumlar ve holding şirketleri yer almıyor. Çalışmada kullanılan finansal tablolar, kamuoyuna açıklanan verilerden ya da firmanın kendisinin beyan ettiği kaynaklardan temin ediliyor. Ana hissedarı olan şirketlerin alt markaları ve eksik veri paylaşan firmaların verileri listeye dahil edilmiyor. Listede net satış,  ihracat rakamları  özellikle  genel liste ve sektörel bazda değerlendiriliyor. Enerji firmalarının liste başı olduğu sıralamada, enerji sektörü, gıda, inşaat, metal ve sanayi ürünleri sektörleri en büyük payı alan kategoriler olarak öne çıkıyor. Medikal ve İlaç sektöründe,  4 tanesi ilaç deposu,  biri tarım ve veteriner ilaçları, 7 tanesi beşeri ilaç firması olmak üzere 12 firma listeye girdi.

Ali Raif İlaç;

  • ‘’Net satış cirosunu %22 oranında artırarak 29 sıra yükseldi ve 2020 yılında listede 465. olarak yer aldı.’’
  • ‘’İhracat hacmini %84 oranında büyüterek ihracatını en çok artıran ilk 50 firma içinde 44. oldu. ‘’
  • ‘’Satış karlılığı en yüksek ilk 50 firma içinde 48. sıraya yerleşti.’’

İnsana saygıyı, güvenilirliği, başarıyı ve yenilikçiliği kurumsal değer olarak benimseyen Ali Raif İlaç, yaşama değer katma misyonu, sağlık alanında yaptığı yeni üretim tesisi yatırımı ve gelişen kadrosu ile istikrarlı büyümesini sürdürüyor.

Fortune 500 Listesinin tamamına pdf rapordan ulaşabilirsiniz.

 
Fortune 500