ARİS Resmi Web Sitesi

 Ali Raif İlaç Hematoloji ve Organ Nakli Kıdemli Ürün Müdürü Canan Ergün, pandemi sürecindeki öncelikli konuları, 2021 planları ve Kan Candır Farkındalık projesi ile ilgili Workshop Dergisi sorularını yanıtladı.  

 

ARİS Hematoloji Grubu olarak kuruluşunuzdan bu yana 2 seneyi nasıl geçirdiniz?  

Hematoloji branşına 2019 yılı Şubat ayında deferasiroks etkin maddeli ürünümüzün lansmanı ile adım attık. İlk yılımızda öncelikli hedefimiz kurum kimliğimiz ile kendimizi tanıtmak, toplum sağlığını korumak ve iyileştirmek için katkı sağlayabileceğimiz bilimsel ve farkındalık çalışmaları içinde yer almaktı. 2019 yılı için planlarımızı gerçekleştirdik ve 2020 yılını pandemi gölgesinde projelerimizi dijital platformlara taşıyarak ve bu yeni düzene uyum sağlayarak geçirdik.  

 

Pandemi sürecinde öncelikli konularınız nelerdir?  

2020 yılı daha çok dijital platformlar üzerinden iş yapış modeline yöneldiğimiz bir yıl oldu. Uzaktan erişim ile çalışma modeline geçtik. Merkez ve saha kadrolarımız ile daha önce deneyimlemediğimiz bu sürece hızlıca adapte olduk. Yüzyüze planladığımız projelerimizi dijital platformlar ve uzaktan erişim sürecine uygun formata dönüştürmeye öncelik verdik. Bilimsel tüm projelerimizi dijital platformlar üzerinden  hayata geçirdik. 2021 yılında da dijital mediko-marketing projelerimiz ile ilerlemeyi hedefliyoruz. Hekim ve hasta dernekleri ile işbirliğimizi artırarak pandemi döneminde hem hekimlerimiz hem tedavi gören hastalar için maksimum fayda sağlayacak ürün ve projeler ile katkı sağlamayı sürdüreceğiz.   

 

Kan Candır projeniz ve çağrınız hakkında detaylı bilgi verir misiniz? 
Kan Can’dır 2019 yılında ömür boyu kan nakline ihtiyaç duyan hastaların yaşam kalitesini yükseltmek için ülkemizde kan bağışı bilincinin oluşmasını ve kan bağışının yaygınlaşmasına yönelik etkinlikleri gerçekleştirmek amaçlı başlattığımız ve 2020 yılında da sürdürdüğümüz farkındalık projemiz.  

Hematolojik hastalıklar sebebiyle kan ve kan ürünlerini kullanması gereken hastaların pandemi sürecinde tedavilerinin aksamasına sebep olabilecek azalan kan bağışlarına dikkat çekmek için Talasemi, Orak Hücre Anemi ve Kan Bağışçıları Farkındalık Haftaları başta olmak üzere farklı dönemlerde projelerimizi hayata geçirdik. Bilimsel derneklerimizin işbirliği ile tüm yıl boyunca Ali Raif İlaç kurumsal sosyal medya hesaplarımızdan ve farklı dijital platformlar ile bu konuya yönelik paylaşımlarda bulunduk, bilimsel toplantılar gerçekleştirdik. Buradan çağrımızı yenilemek istiyoruz. Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır ve tek kaynağı insandır. Lütfen tüm hijyen önlemleri alınmış Türk Kızılayı kan bağışı noktalarında bağışta bulunmaya devam edelim.   

Bu makale Aralık 2020 Workshop Dergisi’nde yayınlanmıştır.