ARİS Resmi Web Sitesi

Multiple Skleroz (MS) Kategori ve Ekip Müdürü Sn. İlker Pazarcıoğlu, Workshop Dergisi’nin sorularını yanıtladı.

Sizi ve Ali Raif MS Ekibini yakından tanıyabilir miyiz?

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde Lisans, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nde Executive MBA mezunuyum. Bu süreçte Hacettepe Üniversitesi Farmasötik Biyoteknoloji bölümüne devam etmişliğim var ancak  deneyleri yapıp mezun olacak fırsatı bulamadığım için özgeçmişimde yazmaz. 2003 -2016 arası yerli ve yabancı ilaç firmalarında ürün uzmanlığı, ürün müdürlüğü, bölge müdürlüğü, pazarlama müdürlüğü gibi tecrübelerim oldu. 2016’dan sonrası MS ve tüm diğer iş pratiklerimi unuttuğum bambaşka bir alan başladı. 2018’den itibaren Ali Raif İlaç’tayım ve çok da severek çalışıyorum. Amatör olarak satrançla ilgileniyorum. 2015’te, Avrupa Amatör Satranç Şampiyonası 1600 Rating altı kategorisinde üçüncü oldum. Türkiye Satranç Federasyonu yayın organı Mavi Kale dergisinde bir köşem var, satranç ve iş hayatına yönelik yazılar yazıyorum. Evliyim, 13 ve 7 yaşlarında büyüğü yüzmeyle diğeri satrançla ilgilenen iki oğlum var.

Ali Raif MS ekibinden önce Ali Raif İlaç hakkında bilgi vermek isterim. Ali Raif, genç cumhuriyetin ilk yıllarında temelleri atılan ve 1928’de 157 şirketten biri olarak kurulan, 1963 yılından itibaren tamamen ilaç sanayi özelinde faaliyet gösterecek şekilde yeniden organize olan yerli sermayeli bir kurumdur. Pek çok markayı ülkemizle tanıştırmış ve Türk İlaç endüstrisine girmelerine öncülük etmiştir. Yaşama değer katmak, insan sağlığını korumak ve iyileştirmek amacıyla topluma yüksek kalitede ürünler sunmak misyonuyla çalışana verdiği değeri, şirket kapısından içeri girer girmez hemen yaşamaya başlıyorsunuz. 2019 senesinde aldığı insana saygı ödülü de bunu somutlaştırıyor.

Ali Raif İlaç, yıllardır ARGE çalışmalarını sürdürmektedir. 2017 yılında aldığı AR-GE Merkezi belgesi ile ARGE 250 indexinde  gerek kadın araştırmacı istihdamı gerekse  marka ve patent alımları konusunda ilaç endüstrisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Çok yakın zamanda 9.Uluslararası İlaç Kimyası kongresi AR-GE ödülleri kapsamında Ar-Ge merkezinde en çok marka alan ilaç firması kategorisinde 1.lik ödülünü kazanmıştır.

Ali Raif İlaç olarak 2018 yılında MS alanına girmeye karar verdik. 2021 Ocak itibariyle de sadece MS ürünleri çalışan spesifik grubumuzu kurduk. Genel müdürümüz Sn. Nihal Arslan ve İş Birim Direktörüm Sn. Tuna Gül’ün de desteği ve yönlendirmesiyle MS pazarında en fazla büyüyen firma olduk.

Ali Raif MS Ekibinin çalışmalarının odağına koyduğu yaklaşımdan bahseder misiniz? MS alanında sizi farklı kılan nedir?

Biz 2018’de yola bilimsel saygınlığı yüksek, yenilikçi projeler sunarak MS alanına değer katmak üzerine yola çıktık. Önce tek tek MS alanıyla ilgilenen tüm hekimleri ziyaret ederek kim olduğumuzu, ne yapmak istediğimizi anlattık. Hekimlerimizle güvene dayalı, uzun vadeli, sürdürülebilir ve sağlıklı ilişkinin temellerini attık. Tıp fakültelerinde öğretilen “Primum Non Nocere” yani “Önce Zarar Verme !” ilkesi gereğince pazarın dinamiklerini iyi anlayıp, doğru ve tutarlı adımlarla ilerledik. Süreç içinde temel olarak aşağıdaki prensipleri pusulamız olarak belirlediğimizi belirtebilirim;

  • Bilimsellik : Türkiye MS alanındaki hekimlere bilimsel katkı sağlamaya yönelik çalışmalar yaparak, sadece kendi ilacımızı kullanan hastaların değil, tüm MS toplumunun daha iyi hizmet almasını sağlamayı hedefliyoruz.
  • Yenilikçilik : Yenilikçi bakış açımızla alandaki ihtiyaçları fark ederek yeni çözümler üretiyoruz ve yenilikçi zihin yapımızla alana yön veren projeler gerçekleştiriyoruz.
  • Özgünlük : Biz “me-too” işleri sevmiyoruz ve yapmıyoruz. Yapacağımız en küçük işte bile bir zeka ve özgünlük olmasına dikkat ediyoruz. Klişe ve ezberlerimiz yok. O kadar özgünüz ki, rakiplerimiz markalarına etken maddeyi hatırlatan isimler verirken, biz tarihte dokümante edilmiş ilk MS hastasının isminden esinlenebiliyoruz, adını ve hatırasını markamızla yaşatabiliyoruz.
  • Özen : Hekim ile her temasımızın özenli olmasına gayret ediyoruz. Sürdürülebilir başarının ziyaret kalitesinden geçtiğine inanıyoruz. Hekim ziyaretlerinin her birine aynı yüksek kaliteyi sağlamaya çalışıyoruz. İyi sonuçların, özenli süreçlerden geçtiğine inanıyoruz. Başarı, sonuç odaklılıktan ziyade kontrol edebileceğiniz her alana odaklanarak süreç odaklılığı mükemmel hale getirmekten geçiyor.
  • Büyüme : İki senedir MS alanında en fazla büyüyen firmayız, bu yıl da çalışmalarımız ile  sağlık profesyoneli iletişimimizi güçlendirmek daha fazla erişerek yüksek büyümemize devam edeceğiz.
  • Sürdürülebilirlik : Koşullar ne olursa olsun çizgimizi sürdürmeye kararlıyız. Küçük ilerlemelerin bir araya gelerek hatırı sayılır sonuçlar ortaya çıkardığını biliyoruz.
  • Bütünlük : Söylediklerimizle , yaptıklarımız hep örtüşmesine dikkat ediyoruz.
  • Sistem : Sağlam bir sistemimiz var ve etkin uygulanan rutinlerin, sürekli iyileşen alışkanlıkların günlük hayattaki önemini biliyoruz.

Bu alandaki ayırt edici projeleriniz ve bu projeleri oluşturmanızdaki temel yaklaşım hakkında bilgi verir misiniz?

Bahsettiğim prensipler etrafında projelerimizi şekillendirdik, “Daha iyisini de biz yaparız.” mottosuyla  çalıştığımız alanda değer yaratmaya çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda hep uzun vadeli sonuçlara odaklandık. MS Kampüsü, MSJ Workshop, Kongreden MSJ nız Var, MS Feneri, MS Review, Büyüteç, MSJ Çevrimiçi gibi marka olmuş her birine ayrı özen gösterilmiş eğitim projelerimiz var. Detaylarına girmeyeceğim ancak her projede, bilgiyi hızlı ve yenilikçi yöntemlerle hekimlere ulaştırdığımızı ve hekimlerin çözüm ortağı olmayı önemsediğimizi belirtebilirim.  Tüm bu süreçlerin sonunda önde gelen fikir liderlerimizin tamamına yakını ile projeler gerçekleştirebilmiş olmak ve bu konuda paydaş olarak  ilk tercih edilen firmalardan biri olduğumuzu duymak bizler için gurur verici…

Ali Raif MS olarak gelecekte MS tedavisinde nasıl rol oynamayı hedefliyorsunuz?

MS alanı dünyada en fazla yatırım yapılan terapötik alanlardan birisidir. Türkiye’de yaklaşık 1 milyar TL lik bir pazardan bahsediyoruz. Ali Raif İlaç olarak dünyadaki tedavi trendlerini ve alandaki hızlı dönüşümü yakından takip ediyoruz ve gerek patent süresi dolan eşdeğerlerle,  gerek kulanım kolaylığı sağlayan ambalaj & form ve doz alternatifleri ile gerekse yurtiçi ve yurtdışı firmalarla gerçekleştirdiğimiz farklı iş modelleriyle alanda uzun süreli sürdürülebilir bir başarı elde edeceğimize inanıyoruz.

BU makale Workshop Dergisi 73. Sayısında yayınlanmıştır.

 
Workshop Zirveden / İlker Pazarcıoğlu