ARİS Resmi Web Sitesi

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde gerçek hasta öyküleri sanat ile buluştu. Dünya’daki her 8 kişiden 1’inin psikiyatrik rahatsızlıklarla mücadele ettiği göz önünde bulundurulduğunda duygusal ve ruhsal sorunların üstesinden gelebilmenin ve iyilik halini yeniden oluşturabilmenin ne kadar önemli olduğunu hatırlatan bu özel günde hastaların sesine kulak verebilmek daha da kıymetli bir hale geliyor.

Gerçek hasta hikayelerini konu alan ‘1artıbir hayatlar’ projesi, ‘Beni Düşündüren Şeyler’ köşesi ile iç dünyamıza ses veren karikatürist Cem Güventürk’ün çizimleri, Uzm. Dr. Recep Emre Tan bilimsel danışmanlığı ve Ali Raif İlaç’ın koşulsuz desteği yayınlandı.

Çevremizde duygudurum bozukluğu yaşayan kişilerin/hastaların yaşadıklarına ayna tutmak iyi olma halini kaybetmiş ya da yaşam kalitesi bozulmuş kişileri anlamak, hastaların uzun ve zorlu yolculuğunu paylaşmalarına yardımcı olmak ve düşüncelerini görünür kılmak projenin ana amacı idi.

Karikatürist Cem Güventürk çizimleri ile gerçek hasta hikayelerini sanat eserlerine dönüştürmek ve toplumsal farkındalığı arttırmak için özellikle depresyon, panik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk ve travma sonrası stres bozukluğu olmak üzere 4 farklı hasta hikayesi ve bu hikayelerin nasıl çizime dönüştüğünü aktaran kısa filmler belgesel formatında hazırlandı. Tüm video içerikleri ve çizimler, çevremizdeki benzer hayat hikayelerine ışık tutmak ve bireylerin hekimlere danışmalarını hatırlatmak için Ali Raif İlaç kurumsal sosyal medya hesaplarında yayınlandı ve sağlık meslek mensupları ile paylaşıldı. Duygu durum bozuklularını içeren hasta hikayelerini sanatla buluşturan ‘1artıbir hayatlar’ proje içerikleri, 10 Ekim itibari ile ilk bir hafta içinde 100 bini aşkın erişime ulaştı.  Proje için yayınlanmış Cem Güventürk çizimlerine metin devamındaki galeriden ulaşabilirsiniz.