ARİS Resmi Web Sitesi

Ekonomi ve iş dünyası portalı olan Turkishtime  tarafından bu yıl 9. su gerçekleştirilen  Ar-Ge 250 araştırmasında Ali Raif İlaç,  2021 yılı verileriyle ‘’Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri” arasına girerek ARGE Merkezi’nde alınan marka sıralamasında tüm sektörlerde 5., ilaç endüstrisi içinde 4. olarak yer aldı.

Yaşama değer katmak, insan sağlığını korumak ve iyileştirmek amacı ile topluma yüksek kalitede hizmet ve ürünler sunmak için çalışan Ali Raif İlaç, Türk İlaç sektöründe 59 yıllık deneyimi ve yüzde yüz yerli sermayesi ile önemli bir yere sahiptir. Yeni ürünlere yatırım yapmakta, yıllardır sürdürdüğü AR-GE faaliyetleriyle ve 2017 yılında tescillenen AR-GE Merkezi’nde yaptığı çalışmalarla Türk İlaç sanayine yeni ürünler kazandırmaktadır.

Ali Raif İlaç 2020 yılında yenilikçi, katma değeri yüksek, eşdeğer ilaç geliştirme projeleri ile AR-GE faaliyetlerini 54 proje ve 21 marka ile sürdürdü. 2021 yılında ise AR-GE harcamalarını önemli düzeyde artırdı. Geliştirme gücüne güç katarak, aynı yıl 45 proje ve 45 marka alımı ile portföy genişletme çalışmalarının yanında 1 ulusal ve 1 uluslararası patent tescili gerçekleştirdi.

Turkishtime tarafından hazırlanan Ar-Ge 250 araştırmasında 2021 yılı verileriyle ‘’Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri” arasına girerek ARGE Merkezi’nde alınan marka sıralamasında tüm sektörlerde 5., ilaç endüstrisi içinde 4. olarak yer aldı.

Ali Raif İlaç, dahil olduğu ve hedeflediği tedavi alanlarında hasta ve hekim için etkili, farklılaşmış farmasötik formlar ile kullanım kolaylığı sağlayan ve hasta uyumunu artıran yenilikçi ürünler yapmayı sürdürmektedir. Kadın istihdamına önem veren Ali Raif İlaç,  %75 kadın çalışan ve %70 kadın yöneticiye sahip AR-GE Merkezi ekibi ile çalışmalarına devam etmekte, araştırmacılarına lisansüstü eğitim desteği sunarak hem kişisel hem de ekip donanımının artırılmasını sağlamaktadır. AR-GE Merkezi yeni ürün geliştirme çalışmalarının yanında ilaç endüstrisi ve üniversiteler arasındaki işbirliğine de önemsemektedir. Bu alanda eğitim, sempozyum ve konferanslara katkı sağlayarak öğrencilerin endüstriye katılımlarını, faydaya ortak olmalarını ve farkındalıklarının artırılarak teşvik edilmelerini hedeflemektedir.

Ali Raif İlaç, 200’ü aşkın ürünü ve yeni markaları ile Türk İlaç Endüstrisi’nde ilk yirmi firma arasında yer almaktadır.  Geleceğe yatırımını sürdüren Ali Raif İlaç, 2021 yılında temelini attığı ikinci fabrika yatırımı ile mevcut üretim kapasitesini 4 katına çıkarmayı, istihdamı %30 artırmayı, yeni üretim hatları açarak farklı formlarda üretim yapmayı, AR-GE Merkezi’nin büyütülmesi ve yeni ürün çalışmalarının çeşitlendirilmesi ile uluslararası pazarda da söz sahibi olunarak ihracatını büyütmeyi hedeflemektedir.

TurkishTime ARGE-250 Araştırmasının yayınlandığı dergi makalesi