ARİS Resmi Web Sitesi

​Basın toplantısında; Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği adına, Dernek Başkanı Dr. Ayşegül Ketenci, Dernek İkinci Başkanı Dr. Dilşad Sindel ve Dernek Genel Sekreteri Dr. Deniz Evcik konuşmacı olarak katıldı.

Toplantı, Dernek Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Ketenci’nin beslenme, egzersiz ve ilaç tedavileri ile kontrol altına alınabilen bu hastalığın nedenlerini ve tetikleyici unsurlarını aktarması ile başladı. Dernek İkinci Başkanı Prof. Dr. Dilşad Sindel, fibromiyalji tedavisinde egzersizin önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Deniz Evcik ise yeni tanı kriterleri ve hastalığın tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.​​

Basının en çok ilgisini çeken konulardan biri ağrıyı artıran ve azaltan besinler oldu.

FİBROMİYALJİ VE BESLENME

Prof. Dr. Ayşegül Ketenci, kısaca hastalığı tanımlayarak, tedavide beslenmenin ne kadar önemli olduğunu şu sözlerle ifade etti.

“Fibromiyalji sadece ağrılı değil, bitkin düşüren bir hastalık. Eğer çenenizi sıkıyorsanız, gece dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, bel ağrılarınız oluyorsa, bağırsaklarınızda gaz oluyorsa, ishal ve kabız atakları yaşıyorsanız, stres bağırsaklarınızı çabuk etkiliyorsa, alerjiniz varsa, reflünüz varsa, oturduğunuz yerden hızla ayağa kalktığınızda çarpıntı ve göz kararması oluyorsa, idrar sorunları varsa, göğüste ağrılar ve unutkanlık gibi sorunlarınız varsa fibromiyalji hastası olma olasılığınız çok yüksek. Fibromiyalji bir ağrı hastalığı ama ağrı ile beraber birçok sorunu da getiren sistemik bir hastalık.

Elinizi bir yere çarptınız diyelim. Bu çarpmadan sonra o bölgede kimyasal bir reaksiyon oluşuyor ve bu reaksiyon da ara maddelerle beyne iletiliyor. Beynin çarpmada ağrıyı yüksek hissetmesi işte bu maddelerin çokluğu ile alakalı. Bu maddeler sadece ağrıyı başlatan bir çarpma olduğunda oluşmuyor; onlar yediklerimizin içinde de var. Hatta yediklerimizde bu maddelerin daha yüksek beyne iletilmesini sağlayan aracılar var. O yüzden beslenme çok önemli.

Size birkaç reçete vereceğim. Amerika’da yaygın ağrısı olan hastalara, fibromiyalji hastalarına, kireçlenmesi, romatizması olan hastalara önerilen tedavi için beslenme reçetesi.

1- Balık: Omega 3 son derece önemli. Haftada iki kere 50-75 gram balık öneriyoruz. Ton balığı, somon, sardalya bunların arasındaki en iyileri.

2-Antioksidan özelliği olan sebze ve meyveler: Kiraz, çilek, ıspanak, brokoli, lahana çok önemli. Her öğünümüzde en az 1 kap meyve sebze olmalı.

3-Kuruyemişler: Vücudumuzdaki ödemle, ağrı iletimi ile savaşıyorlar. İçlerinde protein lifler ve yağlar var. Her gün bir avuç badem, fındık, ceviz, fıstık yenmeli.

4-Kuru fasulye: İçinde magnezyum, çinko, demir, potasyum, folik asit, protein ve lifler var.

5-Zeytinyağı: ağrıları azaltıyor.

6-Kuru soğan: Çok iyi bir antioksidan. Kolesterolü ve ödemi azaltıyor.

7-Bulgur: Pirinç pilavı yerine tüketin. Aynı zamanda tam tahıllı ekmekler ve kahverengi pirinç de öneriyoruz.

9-Baharatlar: Ağrıyı azaltır. Sarımsak, zencefil, zerdeçal, köri ağrı tedavisinde çok önemli.

10-Su: Günde iki litre su içmek gerekiyor. Su ağrılar için en büyük destekçi. Vücutta hava kirliliği, gıdalar nedeniyle biriken toksinleri atıyor su.

FİBROMİYALJİ HASTALARI NE YEMEMELİ?

Ancak ilginçtir ki patlıcan, domates, biber ve patates gibi gece büyüyen sebzeler bazı hastalarda ağrıları tetikliyor. Bunun sebebi henüz bilinmiyor. Hastalarımıza bu gıdaları 15 gün boyunca beslenmelerinden uzaklaştırmasını öneriyoruz. Eğer ağrı azalıyorsa ‘bunlar size dokunuyor’ diyoruz. Ama herkeste aynı etkiyi yaratmıyor.

Gazlı içecekler ve fazla kahve sakıncalı. Cips, salata sosları zararlı. Beyaz şeker ve aspartam, işlenmiş kırmızı et, tam yağlı süt, tereyağı, parmesan peyniri ağrıları artırıyor.

Yine ilginç ki yarım yağlı süt ağrıyı azaltıyor ama tam yağlı süt artırıyor. Sütün yağ oranı, vücudumuzdaki reaksiyonları etkiliyor. Kızarmış gıdalar, süt kreması, margarin, trans yağlar zararlı. Bunlarla beslendiğimizde yorgun, ödemli, ağrılı oluyoruz.”

FİBROMİYALJİ HASTASI MISINIZ?

Prof. Dr. Deniz Evcik basın mensuplarına herkesin kolaylıkla yapabileceği ufak bir test yaptı ve güncel tanı kriterlerini paylaştı.

Dernek İkinci Başkanı Prof. Dr. Dilşad Sindel ise fibromiyalji tedavisinde egzersizin öneminden bahsetti. Toplantının sonunda basın mensuplarına atlama ipi hediye edildi.